چگونه به وسعت روح دست بیابیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم

چند روز پیش یکی از دوستان سوالی پرسید که چگونه میشود به وسعت روح دست پیدا کنیم ؟

سوال در ذهنم مانده بود که اگر قرار باشد آن را در یک جمله بگوییم بهترین جمله چیست ؟

روایتی در کتاب اندیشه پنهان دیدم که در زیر آورده ام :

از حضرت علی علیه السلام میپرسند : "بِمَ نِلتَ بما نِلتَ " تو چگونه به این همه رشد و عظمت و بزرگی رسیدی ؟ از چه به این همه رسیدی ؟ حضرت علی علیه السلام در جواب میفرمایند : " انا کنتُ بوّاباً علی بابِ قلبی " من بسیار نگهبان دروازه دلم بودم ، هر محرک و هر الهی را در دلم و قلبم راه نمی دادم . تنها محرک و الهی را راه می دادم که مرا بارور کند و به رشد برساند نه اینکه از من بکاهد و مرا مصرف کند . 


ما اگر بپذیریم که نیاز عالی مان رشد است و بزرگتر از این دنیاییم و استمرار داریم و در این دنیای نظام مند هر حرکت و عمل و حرف ما تاثیر گذار است به دنبال محرک و حاکم و ربی هستیم که از ما به ما آگاه تر باشد و از ما بالاتر است و بر ما و همه ی ارتباطات ما حاکم است و بر پیچیدگی ها آنها عالم.

حالا با این حرف ها بین علاقه و نفس و هوا یا موقعیت های اجتماعی و نگاه مردم و همسر و فرزند و مردم و حرف هایشان یا پول و قدرت و ثروت و مدرک و دنیا و جلوه ها و زینت هایش یا ترس و دلواپسی و وسوسه های شیطانی و تبلیغات یا الله  باید انتخاب کنیم و صعود و وسعت یا سقوط و کم شدن خود را رقم بزنیم.

پس راه همان است که بنشینیم بر سر دروازه ی دل مان و محرک هایش را بسنجیم.

میشود در سعی - که نسبت سود به سرمایه های ماست - به مرد راه حضرت امیر المومنین شبیه بشویم.

انشاء الله

۰
خسروی زاده
۱۷ خرداد ۱۲:۱۷
سلام
به نظرم اون کسی که این سوال رو پرسید، تموم این چیزی که شما گفتین رو میدونه، مبانی رو کار کرده، همین کتاب اندیشه های پنهان رو هم خونده،
تو عمل گیر کرده،دنبال راهکار عملی بود...
پاسخ :
سلام

ما برای رسیدن به یک مقام نیاز به صبر و حوصله داریم. قانون تدریج و قانون تمرین رو باید رعایت کرد . باید به آنچه فهمیدیم عمل کنیم بعد اگر کار پیش نرفت حساس بشویم.
حضرت علی (ع) عملیاتی به این پرسش جواب داده اند . نسخه ی دیگری غیر از عمل کردن به آنچه نوشته ایم و صبر و مداومت بر آن وجود ندارد .

جامی
۰۲ تیر ۱۳:۰۷
سلام
این کلام حضرت علی ع اصل و کلیت رسیدن به وسعت روح رو بیان میکنه.
راهکار عملیاتی اون که از همین نگهبانی دل بلند میشه همون موضع گیری انسان در جدال حق و باطل در درون خودش و بیرونش هست.که خود این موضع گیری درست قلب رو از غیر حق جدا می کنه .
پاسخ :
سلام
راهکار عملیاتی اینه که من چگونه ورود و خروج های دلم رو کنترل کنم؟ 
از طریق محاسبه ، مراقبه ، یادداشت ، نقد ، مقایسه ،شناسایی حالت ها و پیگیری و استمرار در این مسیر و توسل و توکل و التجا و صبر و تحمل و خستگی ناپذیری .
تسنیمی گذشته
۱۱ دی ۱۷:۱۶

دریک کلمه میتوان گفت تهذیب نفس.همان فرمایش ایت الله بهجت که فرمود:انجام واجبات ترک محرمات .دراخر به این میرسیم من کان للله کان الله له
 کسی که خدا با او باشد درتمام عرصه ها رشد میکند
قم
۲۸ آبان ۱۵:۳۹
رسیدن به مقام علی شدنی است فقط استاد راه سیر و سلوک میخواد مثل استادغفاری مسجد رضاییه قم
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
About Me
سلام علی آل یس
تا زمانی که انـسان تـوان شـناخت امام را نداشته باشد، سخن گفتـن از ظـهور او بی‌معناست. ظهور امام واقعه‌ای نیسـت که ناگـهان روزی اتفـاق افتد، بلـکه امـری اسـت کـه هـر روز در وجـدان مـؤمنان شیعی، حاصل مـی‌شود.
ظـهـور آینـده‌ی امـام مـسـتلزم اسـتـحاله‌ی قلـب انسان‌هاست و این ظهور تدریجی به ایمـان پیـروان و نفس وجود آنان بستگی دارد.

ما نیز معنـای انتـظار را نارضـایتی از وضـع مـوجود و تلاش جهت بهبود اوضاع می‌دانیم.

و ایـن بـهانـه‌ای شـد تـا بـامــدد ربّ مــنّان در سـال 1388در کانونی با نام متبرک «کانـون مـهـدویت تسنیم» با هــدف اعـتلای اسـلام و تلـاش در جـهت تعجیل فرج گرد هم آمدیم.

نــام کــانون را بــا الــهام از آیـه‌ی 27 سوره‌ی مبارکه مطففین (وَ مِـزَاجُهُ مِن تَسْــنِیمٍ عَـیْنًا یَـشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ) "تسـنیم" برگزیدیم تا بکوشیم مصداقی از معنای آن و همچون آن چشمه‌ی جوشان باشیم.

سعـی بر ایــن بود که مهــارت‌های مخـتلفی برای منـتظران آن حضــرت تبــین و تفــسیر شود. کانون فرصــتی‌ست برای اعـلام حــضور هـر مـنتظری که خــواهان به ســر آمدن ایــن انتـظار است تا به هر نحوی که می‌تواند در جهت تحقق اهداف انتظار بکوشد.
و به انتظار تو دیگر ننشـستیم، یا علــی گفتیم و به امید آمدنتان ایستادیم،
باشد که قبول درگاهتان افتد.

__________________________

- هنر آن است که فردی بی‌هیاهوهای سیاسـی و خودنمایی‌های شیــطانی بــرای خــدا به جهاد برخیزد و خــود را فــدای هــدف کند، نه هوی و این هنر مردان خداست.
امام خمینی (رحمة الله علیه)

- هرچه زمان می‌گــذرد، تجــمع اصــحاب حــق را، "واجب‌تر و فوری‌تر" احساس می‌کنم.
امام خامنه‌ای (مدّظله العالی)

دستان مشــتاقت را به گرمـی می‌فشــاریم، اینجا کانون مهدویت تسنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم:
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان