نگاه انقلاب اسلامی به زن/5

بسم الله رحمن الرحیم

  می دانید که تا دهه های دوم این قرن،هیچ زنی در اروپا،حق رای نداشت.آن جاهایی هم که دموکراسی بود زن حق تصرف در مال خود را نداشت.از دهه ی دوم آرام آرام در کشورهای اروپایی تصمیم گرفتند که به زن حق اعمال نظر و تصرف در سرمایه ی خود و حقوق اجتماعی برابر با مرد بدهند.اروپا خیلی دیر از خواب بیدار شد و انگار می خواهد با جنجال های دروغین از لحاظ زمان جبران این عقب افتادگی را بکند.تصور من این است که آنها جانب مفاهیم انسانی در مورد زن را تحت الشعاع مسایل تبلیغاتی و سیاسی و اقتصادی قرار می دهند.
   وقتی به صحنه ی تفکرات عالم نگاه میکنم و بینش اسلام را مشاهده می نمایم،بروشنی در می یابم که جامعه ی بشری هنگامی خواهد توانست نسبت به مساله ی زن و رابطه ی زن و مرد،سلامت و کمال مطلوب خود را پیدا بکند که دیدگاه های اسلام را بدون کم و زیاد و افراط و تفریط درک کند و کوشش نماید آنها را ارائه کند.این ادعای ما نسبت به مساله ی زن در عالم است.اسلام میخواهد که رشد فکری و علمی و اجتماعی و سیاسی و بالاتر از همه فضیلتی و معنوی زنان به حد اعلی برسد و وجودشان برای جامعه و خانواده بشری به عنوان یک عضو حد اعلای فایده و ثمره را داشته باشد.
   همه ی تعالیم اسلام از جمله مساله ی حجاب،بر این اساس است.مساله ی حجاب به معنای منزوی کردن زن نیست،مساله ی حجاب به معنای جلوگیری از اختلاط و آمیزش بی قید و شرط زن و مرد در جامعه است.این اختلاط به ضرر جامعه و به ضرر زن و مرد و بخصوص به ضرر زن است.
   دوران طاغوت خانمهایی که در دانشگاه حجاب داشتند مورد تمسخر و استهزا بودند.حتی کسانی هم که این افراد را مسخره نمی کردند و اهل فکر و منطق بودند باور نمی کردند که ممکن باشد خانمی مقید به مسائل اسلامی-از جمله حجاب-باشد و بتواند مدارج علمی را طی کند.باور نمی کردند که چنین کسی بتواند در مسائل اجتماعی و سیاسی کسی بشود.
   انقلاب ما تمام این تصورات باطل را تخطئه کرد و دیدیم که خانمها،سربازان خط مقدم انقلاب بودند و این به معنای واقعی کلمه است.اگر زنها با انقلاب سازگار نبودند و این انقلاب را نمی پذیرفتند و به آن باور نداشتند مطمئنا این انقلاب واقع نمی شد.اولا اگر آنها نبودند نیمی از گروه انقلابیون مستقیما در میدان نبودند.ثانیا به طور غیر مستقیم روی فرزندان و شوهران و برادران و محیط خانه-که زن در محیط خانه دارای تاثیر فرهنگی زیادی است-اثر می گذاشتند.در میدان های سیاسی نیز،ما خانمهایی را دیده ایم و می بینیم که دارای قدرت تحلیل و سخنوری هستند و برای پذیرش مسئولیت در نظام اسلامی آماده اند.


برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری

۰
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
About Me
سلام علی آل یس
تا زمانی که انـسان تـوان شـناخت امام را نداشته باشد، سخن گفتـن از ظـهور او بی‌معناست. ظهور امام واقعه‌ای نیسـت که ناگـهان روزی اتفـاق افتد، بلـکه امـری اسـت کـه هـر روز در وجـدان مـؤمنان شیعی، حاصل مـی‌شود.
ظـهـور آینـده‌ی امـام مـسـتلزم اسـتـحاله‌ی قلـب انسان‌هاست و این ظهور تدریجی به ایمـان پیـروان و نفس وجود آنان بستگی دارد.

ما نیز معنـای انتـظار را نارضـایتی از وضـع مـوجود و تلاش جهت بهبود اوضاع می‌دانیم.

و ایـن بـهانـه‌ای شـد تـا بـامــدد ربّ مــنّان در سـال 1388در کانونی با نام متبرک «کانـون مـهـدویت تسنیم» با هــدف اعـتلای اسـلام و تلـاش در جـهت تعجیل فرج گرد هم آمدیم.

نــام کــانون را بــا الــهام از آیـه‌ی 27 سوره‌ی مبارکه مطففین (وَ مِـزَاجُهُ مِن تَسْــنِیمٍ عَـیْنًا یَـشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ) "تسـنیم" برگزیدیم تا بکوشیم مصداقی از معنای آن و همچون آن چشمه‌ی جوشان باشیم.

سعـی بر ایــن بود که مهــارت‌های مخـتلفی برای منـتظران آن حضــرت تبــین و تفــسیر شود. کانون فرصــتی‌ست برای اعـلام حــضور هـر مـنتظری که خــواهان به ســر آمدن ایــن انتـظار است تا به هر نحوی که می‌تواند در جهت تحقق اهداف انتظار بکوشد.
و به انتظار تو دیگر ننشـستیم، یا علــی گفتیم و به امید آمدنتان ایستادیم،
باشد که قبول درگاهتان افتد.

__________________________

- هنر آن است که فردی بی‌هیاهوهای سیاسـی و خودنمایی‌های شیــطانی بــرای خــدا به جهاد برخیزد و خــود را فــدای هــدف کند، نه هوی و این هنر مردان خداست.
امام خمینی (رحمة الله علیه)

- هرچه زمان می‌گــذرد، تجــمع اصــحاب حــق را، "واجب‌تر و فوری‌تر" احساس می‌کنم.
امام خامنه‌ای (مدّظله العالی)

دستان مشــتاقت را به گرمـی می‌فشــاریم، اینجا کانون مهدویت تسنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم:
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان