نگاه انقلاب اسلامی به زن/9

بسم الله رحمن الرحیم

 وقتی ما به نقشه انسانی عالم و جوامع بشری نگاه میکنیم-هم جوامع اسلامی و هم غیر اسلامی-می بینیم که در همه ی این جوامع،متاسفانه مساله ای به نام مساله ی زن همچنان وجود دارد.این نشان دهنده ی نوعی کج بینی و کجروی و حاکی از نوعی کوته نظری نسبت به مسائل انسانی است.
   معلوم می شود که بشر با همه ی ادعا هایش،با همه ی کار های فرهنگی وسیعی که بخصوص در مورد مساله ی زن انجام گرفته است،هنوز نتوانسته درباره مساله دو جنس و مساله زن-که به تبع او،مساله مرد هم به شکل دیگری مطرح می شود-به یک صراط مستقیم دست پیدا کند.
   یعنی بشری که در زمینه های مادی این همه کشفیات انجام داده واین همه دم از ریزه کاری های روانشناسی،روانکاوی و مسائل اجتماعی و سایر چیز ها می زند و واقعا هم در خیلی از این رشته ها پیشرفت کرده در این مساله در مانده است.
   مساله خانواده که امروز یک مشکل اساسی در دنیاست ناشی از آن است که نگرش مربوط به ارتباطات دو جنس و همزیستی دو جنس و روابط دوجنس حل نشده یا به تعبیری نگرش،نگرش غلطی است.
   نارساییها ی زیاد و مشکلات فروان است علاج چیست؟
علاج این است که ما سراغ پیام وحی برویم ،وحی هم فقط به موعظه کردن بسنده نکرده بلکه نمونه سازی کرده است.
   خداوند متعال وقتی می خواهد برای انسان های مومن مثال بزند می فرماید: و ضرب الله مثلا للذین امنو امرات فرعون. در زمان حضرت موسی این همه مومن بودند چرا زن فرعون؟مساله این است که این زن در اوج حرکت معنوی به جایی رسیده که فقط او را می شود مثال زد. حالااین قبل از فاطمه زهرا(س)و مریم کبری(س)است.این متعلق به آن زمان است.
   زن فرعون نه پیامبر است و نه پیامبر زاده،تربیت معنوی و رشد و بالندگی یک زن،او را به این جایگاه می رساند.البته نقطه مقابلش هم هست.باز برای اینکه خدا بدترین انسان ها را مثال بزند می فرماید:"و ضرب الله مثلا للذین کفروا امرات نوح و امرات لوط" در زمان نوح و لوط این همه کفار بودند اما خداوند این دو زن را مثال می زند.
   این عنایت به جنس زن شاید از این جهت باشد که قرآن می خواهد به نگرش غلط مردم آن روز دنیا-که متاسفانه امروز هم همان نگرش غلط باقی است-اشاره کند.
   پایه ی تمدن امروز اروپایی همان فرهنگ رومی است.آن زمان هم زنان را به بالاترین مقام می رساندند،احترامشان می کردند و به آرایش ها و زیور ها تزیینشان می کردند،اما برای اشباع یکی از خاکی ترین و مادی ترین خصلت های بشری در مرد!این چقدر توهین و چه قدر تحقیر نسبت به انسان و نسبت به جنس زن است.در ایران هم عینا همین طور بود ،حرم سرا های پادشاهان ساسانی یعنی همان اهانت به زن.
   آن وقت در چنین دنیایی پیامبر اکرم دختری تربیت می کند که این دختر شایستگی آن را پیدا می کند که پیامبردست او را ببوسد.این کار را هرگز نباید حمل بر یک معنای عاطفی کرد،این خیلی غلط و خیلی حقیر است.این بوسه بر دست فاطمه(س) حاکی از این است که این دختر جوانویک شخصیت فوق العاده بوده است.این،نگرش اسلام به زن است.سراغ این بروید.


برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری


۰
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
About Me
سلام علی آل یس
تا زمانی که انـسان تـوان شـناخت امام را نداشته باشد، سخن گفتـن از ظـهور او بی‌معناست. ظهور امام واقعه‌ای نیسـت که ناگـهان روزی اتفـاق افتد، بلـکه امـری اسـت کـه هـر روز در وجـدان مـؤمنان شیعی، حاصل مـی‌شود.
ظـهـور آینـده‌ی امـام مـسـتلزم اسـتـحاله‌ی قلـب انسان‌هاست و این ظهور تدریجی به ایمـان پیـروان و نفس وجود آنان بستگی دارد.

ما نیز معنـای انتـظار را نارضـایتی از وضـع مـوجود و تلاش جهت بهبود اوضاع می‌دانیم.

و ایـن بـهانـه‌ای شـد تـا بـامــدد ربّ مــنّان در سـال 1388در کانونی با نام متبرک «کانـون مـهـدویت تسنیم» با هــدف اعـتلای اسـلام و تلـاش در جـهت تعجیل فرج گرد هم آمدیم.

نــام کــانون را بــا الــهام از آیـه‌ی 27 سوره‌ی مبارکه مطففین (وَ مِـزَاجُهُ مِن تَسْــنِیمٍ عَـیْنًا یَـشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ) "تسـنیم" برگزیدیم تا بکوشیم مصداقی از معنای آن و همچون آن چشمه‌ی جوشان باشیم.

سعـی بر ایــن بود که مهــارت‌های مخـتلفی برای منـتظران آن حضــرت تبــین و تفــسیر شود. کانون فرصــتی‌ست برای اعـلام حــضور هـر مـنتظری که خــواهان به ســر آمدن ایــن انتـظار است تا به هر نحوی که می‌تواند در جهت تحقق اهداف انتظار بکوشد.
و به انتظار تو دیگر ننشـستیم، یا علــی گفتیم و به امید آمدنتان ایستادیم،
باشد که قبول درگاهتان افتد.

__________________________

- هنر آن است که فردی بی‌هیاهوهای سیاسـی و خودنمایی‌های شیــطانی بــرای خــدا به جهاد برخیزد و خــود را فــدای هــدف کند، نه هوی و این هنر مردان خداست.
امام خمینی (رحمة الله علیه)

- هرچه زمان می‌گــذرد، تجــمع اصــحاب حــق را، "واجب‌تر و فوری‌تر" احساس می‌کنم.
امام خامنه‌ای (مدّظله العالی)

دستان مشــتاقت را به گرمـی می‌فشــاریم، اینجا کانون مهدویت تسنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم:
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان