کار تشکیلاتی / 12

"بسم الله الرحمن الرحیم"


آفت شناسی کار تشکیلاتی:


رکود و عدم تحرک:

سازمان های بشری با کار زنده اند. مثلاً اگر شما به یک یگان نظامی، تحرک و برنامه و دستور ندهید، یک ماه که در یک جا بماند به خودی خود منحل می شود لازم نیست کسی آن را منحل کند؛ به خودی خود منحل می شود!

قدرت و نفوذ فرماندهی در سراسر تمام اجزای این مجموعه است که آن ها را به حرکت و نشاط در می آورد و حیات جمعی یشان را حفظ می کند. شما این کار را بکنید؛ یعنی در این مجموعه خودتان کار را چنان بدمید که تحرک آن دائمی باشد و اصلا این فکر به ذهن کسی نیاید که ممکن است روزی این مجموعه منشعب یا منحل شود.1


فرسوده شدن تشکیلات:

کار دوم این است که برای نگه داشتن آن بلاشک احتیاج دارید به این که مرتب نَفَس و خون جدید وارد آن کنید؛ چون یک مجموعه بسته و بدون تبدل خون و هوای آزاد، بعد از مدتی به طور طبیعی فرسوده و کهنه خواهد شد.

شما باید خون های جدید وارد کنید البته خون سالم وارد کنید و حواستان جمع باشد که خون هپاتیتی یا ایدزی وارد نکنید!...

صافی داشته باشید و بدانید که خون هپاتیتی و ایدزی هم هست و وارد می شود! ولو نشاطی هم ایجاد می کند؛ لکن آدم را در بلند مدت دچار بیماری های مهلک و علاج ناپذیر می کند. برای این کار دوم هم که وارد کردن خون جدید و پاک است، احتیاج است که شما بعضی ها را رشد دهید.2


انشعاب و تصادم اعضا:

مراقب باشید تشکل های دانشجویی تحت تاثیر اختلاف سلیقه ها، نه خودشان در درون دچار انشعاب بشوند، نه با همدیگر اصطکاک و تصادم پیدا کنند. یکی از مصادیق برجسته ی وحدتی که ما به آن توصیه و دعوت می کنیم، همین است. آنجایی که انسان ها را از هم جدا می کند یا به هم نزدیک می کند، اصول و مبانی معرفتی است. وقتی این مبانی مورد اتفاق و مورد قبولشان نباشد، آنها را از هم جدا می کند؛ اما آن وقتی که مورد قبولشان باشد، آن ها را به هم متصل می کند. اما سلایق نه، هر کسی یک سلیقه ای دارد، هر کسی یک ذوقی دارد. یکی دانشجوی مهندسی است، یکی دانشجوی هنر است، یکی دانشجوی پزشکی است، این سه جور سلیقه، در هر کدام هم طیف وسیعی از سلایق و گرایش های مختلف هست؛ یکی از چیزی خوشش می آید یکی خوشش نمی آید؛ اینها را مایه ی جدایی بین خودتان قرار ندهید، که به نظرمن خیلی مهم است.3


برگرفته از کتاب کار باید تشکیلاتی باشد

واحد خواهران

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. بیانات در دیدار اعضای انجمن اهل قلم 1381/11/8
2.
بیانات در دیدار اعضای انجمن اهل قلم 1381/11/8
3. بیانات در دیدار صمیمانه و پرشور هزاران نفر از دانشجویان دانشگاه ها 1389
۰
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
About Me
سلام علی آل یس
تا زمانی که انـسان تـوان شـناخت امام را نداشته باشد، سخن گفتـن از ظـهور او بی‌معناست. ظهور امام واقعه‌ای نیسـت که ناگـهان روزی اتفـاق افتد، بلـکه امـری اسـت کـه هـر روز در وجـدان مـؤمنان شیعی، حاصل مـی‌شود.
ظـهـور آینـده‌ی امـام مـسـتلزم اسـتـحاله‌ی قلـب انسان‌هاست و این ظهور تدریجی به ایمـان پیـروان و نفس وجود آنان بستگی دارد.

ما نیز معنـای انتـظار را نارضـایتی از وضـع مـوجود و تلاش جهت بهبود اوضاع می‌دانیم.

و ایـن بـهانـه‌ای شـد تـا بـامــدد ربّ مــنّان در سـال 1388در کانونی با نام متبرک «کانـون مـهـدویت تسنیم» با هــدف اعـتلای اسـلام و تلـاش در جـهت تعجیل فرج گرد هم آمدیم.

نــام کــانون را بــا الــهام از آیـه‌ی 27 سوره‌ی مبارکه مطففین (وَ مِـزَاجُهُ مِن تَسْــنِیمٍ عَـیْنًا یَـشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ) "تسـنیم" برگزیدیم تا بکوشیم مصداقی از معنای آن و همچون آن چشمه‌ی جوشان باشیم.

سعـی بر ایــن بود که مهــارت‌های مخـتلفی برای منـتظران آن حضــرت تبــین و تفــسیر شود. کانون فرصــتی‌ست برای اعـلام حــضور هـر مـنتظری که خــواهان به ســر آمدن ایــن انتـظار است تا به هر نحوی که می‌تواند در جهت تحقق اهداف انتظار بکوشد.
و به انتظار تو دیگر ننشـستیم، یا علــی گفتیم و به امید آمدنتان ایستادیم،
باشد که قبول درگاهتان افتد.

__________________________

- هنر آن است که فردی بی‌هیاهوهای سیاسـی و خودنمایی‌های شیــطانی بــرای خــدا به جهاد برخیزد و خــود را فــدای هــدف کند، نه هوی و این هنر مردان خداست.
امام خمینی (رحمة الله علیه)

- هرچه زمان می‌گــذرد، تجــمع اصــحاب حــق را، "واجب‌تر و فوری‌تر" احساس می‌کنم.
امام خامنه‌ای (مدّظله العالی)

دستان مشــتاقت را به گرمـی می‌فشــاریم، اینجا کانون مهدویت تسنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم:
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان