حیا/7

بسم الله الرحمن الرحیم

  یادداشت هفتم حیا:حیای خدا و اولیای الهی   

صفت "حیا" در اصل ازآن خداست؛خداوند حیا می‌کند و اهل حیا را دوست دارد.انسانی هم که این صفت را در خود ایجاد کرده،در حقیقت آن را از خداوند متعال کسب کرده است و در واقع فلسفه‌ی خلقت انسان این است که مجمع صفات الهی شود و آینه‌ی صفات او گردد.  

در روایات،در زمینه‌ی حیای خداوند به چند مطلب بر می‌خوریم:1)حیا از رد کردن بندگان:به تعبیر امام باقر(ع)،هیچ بنده‌ای دست خود را به سوی خداوند دراز نمی‌کند جز اینکه خداوند حیا می‌کند آن دست را خالی برگرداند تا این که خداوند از فضل و رحمتش او را بهره‌مند سازد. 

2)حیا از محاسبه‌ی اعمال:امام باقر(ع)در این رابطه می‌فرمایند:«خداوند به حضرت موسی(ع) در کوه طور فرمود:...اما کسانی که با پرهیز از حرام‌ها به عبودیت من بپردازند،اگرچه در مورد سایر مردم از اعمالشان بازخواست می‌کنم،از چنین کسانی سوال نمی‌کنم؛چرا که از آنها حیا دارم.»  

نمونه‌هایی از حیا در سیره معصومین(ع):                          

حیای حضرت زهرا(س):روزی حضرت علی(ع)به حضرت زهرا(س) می‌فرمایند:غذایی در خانه هست؟حضرت جواب می‌دهند:خیر،در خانه چیزی نداریم.بچه ها ومن چیزی نخورده ایم.امام می‌فرمایند:پس چرا به من نگفته‌ای؟حضرت زهرا(س)پاسخ می‌دهند:من از خدا حیا می‌کنم که چیزی از تو بخواهم و تو نتوانی انجام دهی. 

حیای امام حسن(ع):ایشان می‌فرمایند:«من از پروردگارم حیا می‌کنم از اینکه به ملاقات با او برآیم در حالیکه با پای پیاده به خانه‌اش نرفته‌ام»؛لذا،بیست مرتبه با پای پیاده به مکه رفته‌اند.

حیای امام زمان(عج):ابراهیم بن مهزیار در توصیف چهره و حالات امام زمان می‌گوید:«من،زیباتر و با وقارتر و با حیاتر از او نمی‌شناسم.»


برگرفته از کتاب حیا دکتر بانکی

۱
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
About Me
سلام علی آل یس
تا زمانی که انـسان تـوان شـناخت امام را نداشته باشد، سخن گفتـن از ظـهور او بی‌معناست. ظهور امام واقعه‌ای نیسـت که ناگـهان روزی اتفـاق افتد، بلـکه امـری اسـت کـه هـر روز در وجـدان مـؤمنان شیعی، حاصل مـی‌شود.
ظـهـور آینـده‌ی امـام مـسـتلزم اسـتـحاله‌ی قلـب انسان‌هاست و این ظهور تدریجی به ایمـان پیـروان و نفس وجود آنان بستگی دارد.

ما نیز معنـای انتـظار را نارضـایتی از وضـع مـوجود و تلاش جهت بهبود اوضاع می‌دانیم.

و ایـن بـهانـه‌ای شـد تـا بـامــدد ربّ مــنّان در سـال 1388در کانونی با نام متبرک «کانـون مـهـدویت تسنیم» با هــدف اعـتلای اسـلام و تلـاش در جـهت تعجیل فرج گرد هم آمدیم.

نــام کــانون را بــا الــهام از آیـه‌ی 27 سوره‌ی مبارکه مطففین (وَ مِـزَاجُهُ مِن تَسْــنِیمٍ عَـیْنًا یَـشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ) "تسـنیم" برگزیدیم تا بکوشیم مصداقی از معنای آن و همچون آن چشمه‌ی جوشان باشیم.

سعـی بر ایــن بود که مهــارت‌های مخـتلفی برای منـتظران آن حضــرت تبــین و تفــسیر شود. کانون فرصــتی‌ست برای اعـلام حــضور هـر مـنتظری که خــواهان به ســر آمدن ایــن انتـظار است تا به هر نحوی که می‌تواند در جهت تحقق اهداف انتظار بکوشد.
و به انتظار تو دیگر ننشـستیم، یا علــی گفتیم و به امید آمدنتان ایستادیم،
باشد که قبول درگاهتان افتد.

__________________________

- هنر آن است که فردی بی‌هیاهوهای سیاسـی و خودنمایی‌های شیــطانی بــرای خــدا به جهاد برخیزد و خــود را فــدای هــدف کند، نه هوی و این هنر مردان خداست.
امام خمینی (رحمة الله علیه)

- هرچه زمان می‌گــذرد، تجــمع اصــحاب حــق را، "واجب‌تر و فوری‌تر" احساس می‌کنم.
امام خامنه‌ای (مدّظله العالی)

دستان مشــتاقت را به گرمـی می‌فشــاریم، اینجا کانون مهدویت تسنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم:
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان