فهم درست مهدویت/6

بسم الله الرحمن الرحیم

تفاوت اسلام با دیگر مکتب‌ها،تفاوت در منجی‌ها

تفاوت دین حقیقی(اسلام)با دیگر مکاتب(عدالت‌خواه و...)در این است که اسلام به تمام نیاز‌های انسان نظر دارد.انسانی با این پیچیدگی عظیم که راهی بی‌نهایت در پیش دارد،نیاز‌های بسیار و عظیمی خواهد داشت که عدالت،رفاه و ... هرکدام تنها یکی از این نیاز‌ها می‌باشند.این انسان،هنگامی نیاز خود را به دین درک خواهدکرد و ضرورت امام را خواهدفهمید که متوجه باشد راهی بی‌نهایت و بسیار پیچیده در پیش دارد و آرمان او باید بسیار فراتر از حد عدالت باشد وگرنه نیاز به دین و امام اساسا قابل مطرح شدن نیست.

پس،نقش امام بسیار بالاتر از یک عدالت‌گستر صرف و یا...می‌باشد.امام،باید این انسان پیچیده را در دنیایی پیچیده،در پیمودن راهی بی‌نهایت راهبری و هدایت کند که این امر از عهده هیچ‌کدام از سایر حکام ساخته نیست.

می‌شود گفت که تفاوت دین بر حق(اسلام)با دیگر مکاتب،در واقع تفاوت در منجی آن‌ها است.منجی مطرح شده در هر مکتبی براساس نیاز‌هایی است که آن مکتب از انسان‌ها تشخیص می‌دهد و بر اساس شناخت آن از معضلاتی است که گریبان‌گیر انسان است.

اسلام،همه‌ی نیاز‌های انسان را مد نظر قرار می‌دهد.نگاه اسلام به انسان،محدود و تک‌بعدی نیست.در دید محدود سایر مکاتب،نیاز انسان حد می‌خورد به عدالت و رفاه و...و منجی آن مکاتب هم در همین حد می‌تواند ایفای نقش کند.در حالیکه برای نائل شدن به چنین اهدافی اصلا نیازی به آمدن منجی از خارج نیست.

پس،مسئله باید بدین شکل مطرح شود که انسانی تنها،در هستی پیچیده وجود دارد که راهی بی‌نهایت هم پیش روی او است،این انسان،نیاز به کسی دارد که او را راهنمایی کند و راهبری نماید.در این دید هم نیاز به دین(اسلام) مطرح می‌شود و هم نیاز به منجی دین(امام).‌


برگرفته از مطالب استاد غنوی

۰
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
About Me
سلام علی آل یس
تا زمانی که انـسان تـوان شـناخت امام را نداشته باشد، سخن گفتـن از ظـهور او بی‌معناست. ظهور امام واقعه‌ای نیسـت که ناگـهان روزی اتفـاق افتد، بلـکه امـری اسـت کـه هـر روز در وجـدان مـؤمنان شیعی، حاصل مـی‌شود.
ظـهـور آینـده‌ی امـام مـسـتلزم اسـتـحاله‌ی قلـب انسان‌هاست و این ظهور تدریجی به ایمـان پیـروان و نفس وجود آنان بستگی دارد.

ما نیز معنـای انتـظار را نارضـایتی از وضـع مـوجود و تلاش جهت بهبود اوضاع می‌دانیم.

و ایـن بـهانـه‌ای شـد تـا بـامــدد ربّ مــنّان در سـال 1388در کانونی با نام متبرک «کانـون مـهـدویت تسنیم» با هــدف اعـتلای اسـلام و تلـاش در جـهت تعجیل فرج گرد هم آمدیم.

نــام کــانون را بــا الــهام از آیـه‌ی 27 سوره‌ی مبارکه مطففین (وَ مِـزَاجُهُ مِن تَسْــنِیمٍ عَـیْنًا یَـشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ) "تسـنیم" برگزیدیم تا بکوشیم مصداقی از معنای آن و همچون آن چشمه‌ی جوشان باشیم.

سعـی بر ایــن بود که مهــارت‌های مخـتلفی برای منـتظران آن حضــرت تبــین و تفــسیر شود. کانون فرصــتی‌ست برای اعـلام حــضور هـر مـنتظری که خــواهان به ســر آمدن ایــن انتـظار است تا به هر نحوی که می‌تواند در جهت تحقق اهداف انتظار بکوشد.
و به انتظار تو دیگر ننشـستیم، یا علــی گفتیم و به امید آمدنتان ایستادیم،
باشد که قبول درگاهتان افتد.

__________________________

- هنر آن است که فردی بی‌هیاهوهای سیاسـی و خودنمایی‌های شیــطانی بــرای خــدا به جهاد برخیزد و خــود را فــدای هــدف کند، نه هوی و این هنر مردان خداست.
امام خمینی (رحمة الله علیه)

- هرچه زمان می‌گــذرد، تجــمع اصــحاب حــق را، "واجب‌تر و فوری‌تر" احساس می‌کنم.
امام خامنه‌ای (مدّظله العالی)

دستان مشــتاقت را به گرمـی می‌فشــاریم، اینجا کانون مهدویت تسنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم:
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان