زن منتظر و منتظر پرور/17

بسم الله الرحمن الرحیم

اهمیت شناخت نسبت به خیر و شر در عالم

 عنایت الهی بر این تعلق گرفته که هر شیئی به نقطه کمال مطلوب برسد مگر اینکه بخاطر تزاحم اسباب در دنیای مادی، این مسیر با خلل روبرو شود.

 مهم این است که بدانید عالم بر پایه خیر بنا شده و و آنچه از شروع به ما می‌رسد شرنسبی است و حتماً دارای خیرات می باشد.

 خداوند متعال با رحمت بی منتهای خویش نعمات را گسترانیده است. آیه شریفه ۸۳ سوره اسراء این رحمت الهی را به‌خوبی تصویر نموده است. پروردگار رحمن ورحیم به وسیله استفاده از صیغه متکلم اعطای نعمت را به خود نسبت می دهد ولی تعبیر "هنگامی که بدی  اورا لمس می‌کند" نشان می‌دهد که خداوند به کسی شر نمی‌دهد و شرور، محصول تزاحم در نظام مادی و سوء رفتار آدمی است.

 اینکه یک پرنده در یک زمان با مهربانی دانه در دهانه جوجه های خود می‌گذارد و لحظه‌ای بعد آنان را نوک زده و از لانه بیرون پرتاب می‌کند تا پرواز را فرابگیرند، هر دو کار مادر نسبت به فرزندانش رحمت است که در دو چهره متفاوت بروز کرده است. اگر این مسئله برای زن منتظر روشن نشود که" چه بسا چیزی را ناپسند به شمارید در حالی که در آن خیر شماست" در مقابل سختی ها و مسائل ممکن است مایوس از رحمت الهی، که بزرگترین معصیت است شده  و دچار تزلزل ایمان شود. از طرف دیگر شرع و باطل قطعا نابود شدنی و از بین رفتنی است. لیکن مطابق آیه ۱۸ سوره انبیاء این باطل خود به خود از بین رفتنی نیست، بلکه باید برای از بین بردن آن اقدام و عمل صورت گیرد و اگر چنین شود باطل امکان مقابله در مقابل حق را نخواهد داشت. وظیفه اصلی ما که در این بخش مورد تاکید قرار می گیرد این است که بدون شناخت صحیح هستی و خالق آن، عبادت، که میوه شناخته است حاصل نمی گردد. اگر هدف از خلقت جن و انس و سایر اجزای عالم هستی عبادت پروردگار است، این عبادت با عباداتی که بدون حضور قلب و از سر رفع تکلیف انجام میدهیم متفاوت خواهد بود. این عبادتیست از روی شناخت ازغمت و متناسب با جایگاه خالق هستی.

 پس می بایست مدام با تامل و مرور در آیات و اسماء و صفات الهی آنها را ملکه ذهن خویش گردانیم....


برگرفته از کتاب زن منتظر و منتظر پرور

۰
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
About Me
سلام علی آل یس
تا زمانی که انـسان تـوان شـناخت امام را نداشته باشد، سخن گفتـن از ظـهور او بی‌معناست. ظهور امام واقعه‌ای نیسـت که ناگـهان روزی اتفـاق افتد، بلـکه امـری اسـت کـه هـر روز در وجـدان مـؤمنان شیعی، حاصل مـی‌شود.
ظـهـور آینـده‌ی امـام مـسـتلزم اسـتـحاله‌ی قلـب انسان‌هاست و این ظهور تدریجی به ایمـان پیـروان و نفس وجود آنان بستگی دارد.

ما نیز معنـای انتـظار را نارضـایتی از وضـع مـوجود و تلاش جهت بهبود اوضاع می‌دانیم.

و ایـن بـهانـه‌ای شـد تـا بـامــدد ربّ مــنّان در سـال 1388در کانونی با نام متبرک «کانـون مـهـدویت تسنیم» با هــدف اعـتلای اسـلام و تلـاش در جـهت تعجیل فرج گرد هم آمدیم.

نــام کــانون را بــا الــهام از آیـه‌ی 27 سوره‌ی مبارکه مطففین (وَ مِـزَاجُهُ مِن تَسْــنِیمٍ عَـیْنًا یَـشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ) "تسـنیم" برگزیدیم تا بکوشیم مصداقی از معنای آن و همچون آن چشمه‌ی جوشان باشیم.

سعـی بر ایــن بود که مهــارت‌های مخـتلفی برای منـتظران آن حضــرت تبــین و تفــسیر شود. کانون فرصــتی‌ست برای اعـلام حــضور هـر مـنتظری که خــواهان به ســر آمدن ایــن انتـظار است تا به هر نحوی که می‌تواند در جهت تحقق اهداف انتظار بکوشد.
و به انتظار تو دیگر ننشـستیم، یا علــی گفتیم و به امید آمدنتان ایستادیم،
باشد که قبول درگاهتان افتد.

__________________________

- هنر آن است که فردی بی‌هیاهوهای سیاسـی و خودنمایی‌های شیــطانی بــرای خــدا به جهاد برخیزد و خــود را فــدای هــدف کند، نه هوی و این هنر مردان خداست.
امام خمینی (رحمة الله علیه)

- هرچه زمان می‌گــذرد، تجــمع اصــحاب حــق را، "واجب‌تر و فوری‌تر" احساس می‌کنم.
امام خامنه‌ای (مدّظله العالی)

دستان مشــتاقت را به گرمـی می‌فشــاریم، اینجا کانون مهدویت تسنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم:
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان