زن منتظر و منتظرپرور/40

بسم الله الرحمن الرحیم

ساز و کارهای تربیت نسل منتظر

 تربیت نسل مهدوی از جمله دغدغه های والدین ولایت‌مدار از جمله زن منتظر به عنوان متولی اصلی تربیت است. در این نوشتار سعی بر این است که به پاره ای از ساز و کارهای تربیت مهدوی در عصر حاضر اشاره گردد و جهت اختصار گویی از ذکر  دستورالعمل های جزئی دینی خودداری می‌شود...

 یکی از عوامل مهم عدم توفیق ما در دینداری و پرورش نسل دیندار عدم توجه به آموزه های دینی و آدابی که در شرع مقدس برای پرورش یک نسل اینده امده است. علیرغم اینکه ما برخوردار از مکتب غنی هستیم، که برای تمامی مراحل زندگی ما دستورالعمل‌های ریز و دقیق ارائه کرده است ولی متاسفانه قالب ما مسلمانان یا نسبت به آنها آگاهی کافی نداریم و اگر علم هم داشته باشیم اهتمام جدی برای عمل به آنها نداریم. از این رو به هر صورت که خود دوست داریم انتخاب همسر می کنیم و تمامی مراحل مختلف فرزندانی را پشت سر می گذاریم. جالب این است که انتظار هم داریم نسل ولایی، مومن و صالح داشته باشیم...

 نکته دوم ای است که از دیدگاه دانشمندان تعلیم و تربیت، آموزش مفاهیم ارزشی و اخلاقی چون ولایت و حب ولی خدا، باید در زمانی صورت گیرد که قوای ادراکی و شناختی برای دریافت این مطالب  آماده باشد.

 مربی وظیفه دارد زمینه‌های مناسب را برای ارتباط با ولی خدا فراهم آورد. بنابراین مربی باید تمهیداتی که برای کسب مهارت های لازم برای ارتباط با ولی خدا لازم است را، پیش از رسیدن کودک به مرحله ادراک و التزام فراهم کند .از این رو بخشی از گام‌هایی را که ما برمی شماریم جنبه اعدادی و زمینه‌سازی برای ایجاد روحیه تمسک و التزام به ولی خدا در متربیان دارد و مربیان باید آن زمینه ها را فراهم سازند.

 نکته دیگر آنکه اولیای تربیتی بالاخص مادران باید بدانند که آنها در حوزه ارزش‌ها و اخلاقیات نیازمند یادگیری هستند. زیرا آنها به عنوان یک مدیر و تسهیل کننده در این گونه امور باید عمل نمایند. از این رو نیازمند آموزش و کسب مهارت های لازم در این راستا هستند.

۰
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
About Me
سلام علی آل یس
تا زمانی که انـسان تـوان شـناخت امام را نداشته باشد، سخن گفتـن از ظـهور او بی‌معناست. ظهور امام واقعه‌ای نیسـت که ناگـهان روزی اتفـاق افتد، بلـکه امـری اسـت کـه هـر روز در وجـدان مـؤمنان شیعی، حاصل مـی‌شود.
ظـهـور آینـده‌ی امـام مـسـتلزم اسـتـحاله‌ی قلـب انسان‌هاست و این ظهور تدریجی به ایمـان پیـروان و نفس وجود آنان بستگی دارد.

ما نیز معنـای انتـظار را نارضـایتی از وضـع مـوجود و تلاش جهت بهبود اوضاع می‌دانیم.

و ایـن بـهانـه‌ای شـد تـا بـامــدد ربّ مــنّان در سـال 1388در کانونی با نام متبرک «کانـون مـهـدویت تسنیم» با هــدف اعـتلای اسـلام و تلـاش در جـهت تعجیل فرج گرد هم آمدیم.

نــام کــانون را بــا الــهام از آیـه‌ی 27 سوره‌ی مبارکه مطففین (وَ مِـزَاجُهُ مِن تَسْــنِیمٍ عَـیْنًا یَـشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ) "تسـنیم" برگزیدیم تا بکوشیم مصداقی از معنای آن و همچون آن چشمه‌ی جوشان باشیم.

سعـی بر ایــن بود که مهــارت‌های مخـتلفی برای منـتظران آن حضــرت تبــین و تفــسیر شود. کانون فرصــتی‌ست برای اعـلام حــضور هـر مـنتظری که خــواهان به ســر آمدن ایــن انتـظار است تا به هر نحوی که می‌تواند در جهت تحقق اهداف انتظار بکوشد.
و به انتظار تو دیگر ننشـستیم، یا علــی گفتیم و به امید آمدنتان ایستادیم،
باشد که قبول درگاهتان افتد.

__________________________

- هنر آن است که فردی بی‌هیاهوهای سیاسـی و خودنمایی‌های شیــطانی بــرای خــدا به جهاد برخیزد و خــود را فــدای هــدف کند، نه هوی و این هنر مردان خداست.
امام خمینی (رحمة الله علیه)

- هرچه زمان می‌گــذرد، تجــمع اصــحاب حــق را، "واجب‌تر و فوری‌تر" احساس می‌کنم.
امام خامنه‌ای (مدّظله العالی)

دستان مشــتاقت را به گرمـی می‌فشــاریم، اینجا کانون مهدویت تسنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم:
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان