زن منتظر و منتظرپرور/۴۲

بسم الله الرحمن الرحیم

پله ششم: رسالت های شناختی زن منتظر در عرصه اجتماعی

 دیدگاه اسلام پیرامون مشارکت اجتماعی زنان

 دین جامع اسلام ضمن تشویق و ترغیب زنان به حضور در عرصه هایی که می‌تواند به شکوفایی جامعه ی اسلامی کمک نماید و از بروز مفسده های اجتماعی جلوگیری کند ،قائل به لزوم رعایت اصول و ضوابطی هم چون اصالت دادن به وظیفه مادری و همسری، رعایت اداب اسلامی معاشرت از جمله حفظ حریم در اختلاط با نامحرم با توجه به مسئله عفاف و حجاب است.

 قبل از بعثت رسول مکرم اسلام (ص)،زنان از هرگونه حقوق انسانی از جمله حق حیات محروم بودند اما به گواهی تاریخ پس از فراگیر شدن دعوت الهی پیامبر(ص) تحولی عظیم در فرهنگ اعراب جاهلی نسبت به زنان به وجود آمد.

 از جمله جلوه های مهم مشارکت سیاسی- اجتماعی در اسلام مسئله "هجرت "بود. قرآن کریم در آیات ۹۷ و ۹۸ سوره نسا، زنان را همچون مردم مکلف به هجرت به منظور حفظ دین و کفر زدایی از جامعه می‌داند.

 از دیگر عرصه های اجتماعی که در آن اسلام برای زنان هویت و جایگاه قائل شد مسئله "بیعت" است. به گونه ای که اولین بیعت پیامبر را "عقبه اولی" یا "بیعة النسا "نامیدند.

 سیره معصومین(ع) به ویژه حضرت زهرا(س) نیز به روشنی حکایت از جواز مشارکت اجتماعی و سیاسی زنان در صورت حفظ اصول و ارزش ها دارد.

۰
نیلوفر زیبا
۲۱ خرداد ۱۴:۵۶
مطلب جالب و تاثیرگذاری بود. تشکر از وبلاگ شما..
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
About Me
سلام علی آل یس
تا زمانی که انـسان تـوان شـناخت امام را نداشته باشد، سخن گفتـن از ظـهور او بی‌معناست. ظهور امام واقعه‌ای نیسـت که ناگـهان روزی اتفـاق افتد، بلـکه امـری اسـت کـه هـر روز در وجـدان مـؤمنان شیعی، حاصل مـی‌شود.
ظـهـور آینـده‌ی امـام مـسـتلزم اسـتـحاله‌ی قلـب انسان‌هاست و این ظهور تدریجی به ایمـان پیـروان و نفس وجود آنان بستگی دارد.

ما نیز معنـای انتـظار را نارضـایتی از وضـع مـوجود و تلاش جهت بهبود اوضاع می‌دانیم.

و ایـن بـهانـه‌ای شـد تـا بـامــدد ربّ مــنّان در سـال 1388در کانونی با نام متبرک «کانـون مـهـدویت تسنیم» با هــدف اعـتلای اسـلام و تلـاش در جـهت تعجیل فرج گرد هم آمدیم.

نــام کــانون را بــا الــهام از آیـه‌ی 27 سوره‌ی مبارکه مطففین (وَ مِـزَاجُهُ مِن تَسْــنِیمٍ عَـیْنًا یَـشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ) "تسـنیم" برگزیدیم تا بکوشیم مصداقی از معنای آن و همچون آن چشمه‌ی جوشان باشیم.

سعـی بر ایــن بود که مهــارت‌های مخـتلفی برای منـتظران آن حضــرت تبــین و تفــسیر شود. کانون فرصــتی‌ست برای اعـلام حــضور هـر مـنتظری که خــواهان به ســر آمدن ایــن انتـظار است تا به هر نحوی که می‌تواند در جهت تحقق اهداف انتظار بکوشد.
و به انتظار تو دیگر ننشـستیم، یا علــی گفتیم و به امید آمدنتان ایستادیم،
باشد که قبول درگاهتان افتد.

__________________________

- هنر آن است که فردی بی‌هیاهوهای سیاسـی و خودنمایی‌های شیــطانی بــرای خــدا به جهاد برخیزد و خــود را فــدای هــدف کند، نه هوی و این هنر مردان خداست.
امام خمینی (رحمة الله علیه)

- هرچه زمان می‌گــذرد، تجــمع اصــحاب حــق را، "واجب‌تر و فوری‌تر" احساس می‌کنم.
امام خامنه‌ای (مدّظله العالی)

دستان مشــتاقت را به گرمـی می‌فشــاریم، اینجا کانون مهدویت تسنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم:
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان