دغدغه های فرهنگی/5

بسم الله الرحمن الرحیم

جریان روشنفکری و انقلاب

دوجبهه ی خودی روشنفکری و خودی هنر از انقلاب جوشیدند.این دو جبهه دو مقوله ی جداگانه اند چون روشنفکری غیر از هنر است اما این دو جبهه باهم جمع می شوند.رهبری می فرمایند: امروز هر دو مقوله مورد نظر من است.

۰ نظر ۱

کار تشکیلاتی/17

بسم الله الرحمن الرحیم

افزایش خلوص و تقوا

افزایش خلوص و تقوا اینجوری نیست که شما بیایید افراد ضعیف الایمان را از دایره خارج کنید، به بهانه اینکه می خواهیم خالص کنیم؛ نه شما هر چه میتوانید دایره خالصین را توسعه دهید؛ کاری کنید که افراد خالصی که میتوانند جامعه شما را خالص کنند، در جامعه بیشتر شوند؛ این خوب است. از خودتان شروع کنید، دور و بر خودتان، خانواده خودتان، دوستان خودتان، تشکل خودتان، بیرون از تشکل خودتان. هرچه میتوانید، در حوزه ی نفوذ تشکل خود، در جهت بالا آوردن میزان خلوص های قردی و جمعی تلاش کنید: که نتیجه آن خلوص روز افزون جامعه شما خواهد شد. راه خالص کردن این است.

۰ نظر ۰

دغدغه های فرهنگی/4

بسم الله الرحمن الرحیم
جریان روشنفکری بیمار

روشنفکر کسی است که سعی میکند آزاد بیاندیشد،آگاه است،با مسائلی آشناست که توده ی مردم از آن بی خبرند.
نقشی که روشنفکر باید در جامعه ایفا کند عبارتند از این که باید فرهنگ ساز باشد،معلم و مرشد مردم باشد و راه درست را به مردم جامعه اش نشان دهد.
۰ نظر ۰

دغدغه های فرهنگی/3

بسم الله الرحمن الرحیم

نقش فرهنگ و هنر در انقلاب

امام علی:هرگاه با حق رو به رو شدید و دانستید حق است درباره آن سهل انگاری نکنید که به سختی زیان خواهید دید. 

انقلابی که در ایران رخ داد همانند خورشیدی بود که طلوع کرد و با این کار زمینه فراهم شد برای تک تک افراد این کشور که بار معنوی و فرهنگی عظیمی کسب کنند.

برای اینکه ایدئولوژی فرهنگی نتیجه بخش باشد به ابزار های گوناگونی نیاز دارد که مهم ترین و بهترین و رساترینش هنر است.ما به یک هنر سطح بال نیازمندیم،به هنری نیازمندیم که بتوانیم از ابزار ها استفاده کنیم و انها را با هم ترکیب کنیم که از ترکیب آنها به یک هنر جدید برسیم و بتوانیم در قالب آن این محتوا فرهنگی غنی انقلاب را ارائه دهیم.که با توجه به زمان و مقتضیات زمان این قالب تغییر میکند.

۰ نظر ۰

انقلاب اسلامی؛ زمینه ساز تمدن اسلامی/30

بسم الله الرحمن الرحیم

انقلاب اسلامی و برگشت به تماشاگری راز

سؤال اصلی ما این است که ذات انقلاب اسلامی چیست؟ برای پاسخ گویی به این سؤال ابتدا باید ریشه ی اصلی انقلاب اسلامی را که به اسلام متصل است مورد توجه قرار دهیم و متوجه باشیم هر دینی از جمله اسلام در واقع به کمک ما آمده است که ما عالَم و ‎آدم را درست و با چشمی فوق چشمِ تجربه و اندیشه ی محدود بشری، نگاه کنیم.

۱ نظر ۰

دغدغه های فرهنگی/2

بسم الله الرحمن الرحیم

سوره ابراهیم آیه ی24:آیا ندانستی که خدا چگونه مثلی زده است؟کلمه پاک مانند درخت پاک است ریشه اش استوار و پابرجا و شاخه اش در آسمان است.
خدای متعال  این مثال را برای درست فهماندن جریان های زندگی و تاریخ در قرآن می آورد که هرپدیده ای،هر جریانی، هرفکری،هرواقعیتی درجامعه و در تاریخ در صورتی باقی می ماند و بارور میشود که در اصل و ریشه طیب و پاکیزه باشد.

۰ نظر ۰
About Me
سلام علی آل یس
تا زمانی که انـسان تـوان شـناخت امام را نداشته باشد، سخن گفتـن از ظـهور او بی‌معناست. ظهور امام واقعه‌ای نیسـت که ناگـهان روزی اتفـاق افتد، بلـکه امـری اسـت کـه هـر روز در وجـدان مـؤمنان شیعی، حاصل مـی‌شود.
ظـهـور آینـده‌ی امـام مـسـتلزم اسـتـحاله‌ی قلـب انسان‌هاست و این ظهور تدریجی به ایمـان پیـروان و نفس وجود آنان بستگی دارد.

ما نیز معنـای انتـظار را نارضـایتی از وضـع مـوجود و تلاش جهت بهبود اوضاع می‌دانیم.

و ایـن بـهانـه‌ای شـد تـا بـامــدد ربّ مــنّان در سـال 1388در کانونی با نام متبرک «کانـون مـهـدویت تسنیم» با هــدف اعـتلای اسـلام و تلـاش در جـهت تعجیل فرج گرد هم آمدیم.

نــام کــانون را بــا الــهام از آیـه‌ی 27 سوره‌ی مبارکه مطففین (وَ مِـزَاجُهُ مِن تَسْــنِیمٍ عَـیْنًا یَـشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ) "تسـنیم" برگزیدیم تا بکوشیم مصداقی از معنای آن و همچون آن چشمه‌ی جوشان باشیم.

سعـی بر ایــن بود که مهــارت‌های مخـتلفی برای منـتظران آن حضــرت تبــین و تفــسیر شود. کانون فرصــتی‌ست برای اعـلام حــضور هـر مـنتظری که خــواهان به ســر آمدن ایــن انتـظار است تا به هر نحوی که می‌تواند در جهت تحقق اهداف انتظار بکوشد.
و به انتظار تو دیگر ننشـستیم، یا علــی گفتیم و به امید آمدنتان ایستادیم،
باشد که قبول درگاهتان افتد.

__________________________

- هنر آن است که فردی بی‌هیاهوهای سیاسـی و خودنمایی‌های شیــطانی بــرای خــدا به جهاد برخیزد و خــود را فــدای هــدف کند، نه هوی و این هنر مردان خداست.
امام خمینی (رحمة الله علیه)

- هرچه زمان می‌گــذرد، تجــمع اصــحاب حــق را، "واجب‌تر و فوری‌تر" احساس می‌کنم.
امام خامنه‌ای (مدّظله العالی)

دستان مشــتاقت را به گرمـی می‌فشــاریم، اینجا کانون مهدویت تسنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم:
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان